We use cookies to give you the best experience on our website and bring you more relevant advertising.

Learn more about cookies

Elections

Basildon Westley Heights

Electorate: 16265

Candidate Party Votes
Kerry Smith - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1347
Martin Wargent Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 66
Geoff Williams Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1067
David Burton-Sampson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 943
John Schofield Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1208

Billericay and Burstead

Electorate: 27536

Candidate Party Votes
Anthony Hedley - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 3661
Terry Gandy Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2103
Nelson Brunton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 285
Nina Bennett Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 563
Alan Bennett Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 658
Nigel Horn Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 437
Martin Howard Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 256
Susan McCaffery Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1957
Kay Twitchen - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 3523
Stephen Watson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 290

Bocking

Electorate: 14198

Candidate Party Votes
John Baugh Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1320
Andrea Bunn Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 126
Gordon Helm - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1340
Pamela Hooper Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 91
Lynn Watson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 1226

Braintree Eastern

Electorate: 13431

Candidate Party Votes
James Fleet Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 180
John Key Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 43
John Malam Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 233
Patricia Newton - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1605
Phil Palij Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1098
Moia Thorogood Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 790

Braintree Town

Electorate: 13978

Candidate Party Votes
Graham Butland - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1152
Rod Challis Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 953
Bill Edwards Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 1121
Hayden Hooper Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126
Timothy Reeve Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 159

Brentwood Hutton

Electorate: 15388

Candidate Party Votes
David Andrews Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Roger Hirst Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Mike Le-Surf Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 0
John Newberry Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
David Watt Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0

Brentwood North

Electorate: 14275

Candidate Party Votes
Barry Aspinell Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Simon Attwood Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Chris Hossack Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Michael McGough Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Yvonne Waterhouse Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 0

Brentwood Rural

Electorate: 14333

Candidate Party Votes
Lisa Barrett Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Howard Bills Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Yvonne Maguire Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Julie Morrissey Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Ann Naylor Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 0

Brentwood South

Electorate: 14690

Candidate Party Votes
Mark Allen Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Gareth Barrett Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Stephanie Bills Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
David Kendall Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Keith Parker Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Oliver Tilbrook Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo English Democrats 0

Brightlingsea

Electorate: 14627

Candidate Party Votes
Terry Allen Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 102
Maria Iacovou Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 165
Roger Lord - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1429
Lynda McWilliams Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1156
Colin Olivier Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 585
Gary Scott Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1264

Broomfield and Writtle

Electorate: 15092

Candidate Party Votes
Graham Pooley Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 570
John Aldridge - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1985
Claire Breed Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo English Democrats 385
Philip Gaudin Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 184
Reza Hossain Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Nicholls Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1346

Canvey Island East

Electorate: 14769

Candidate Party Votes
Owen Bartholomew Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 24
Dave Blackwell - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Canvey Island Independent Party 1766
David Cross Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 619
John Morgan Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 79
Matthew Reilly Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 356
Brian Wood Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1145

Canvey Island West

Electorate: 13477

Candidate Party Votes
Esther Akinnuwa Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 278
Ray Howard - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1310
Peter May Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Canvey Island Independent Party 1011
Stephen Smith Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 59
Paul Westlake Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 26
Anne Wood Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 850

Chelmer

Electorate: 16356

Candidate Party Votes
Martin Ashby Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 428
Raymond Barry Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 466
Colin Budgey Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 206
Thomas Jones Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1029
John Spence - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2044

Chelmsford Central

Electorate: 12240

Candidate Party Votes
David Jones Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 895
Tony Lane Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 175
Dick Madden - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1233
Edward Massey Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 431
John Theedom Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 711

Chelmsford North

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Irene Ferguson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 596
Robert Pontin Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 882
Leslie Retford Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 862
Stephen Robinson - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1501
Angela Thomson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 170

Chelmsford West

Electorate: 14590

Candidate Party Votes
Jude Deakin - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1078
Bill Horslen Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 642
Avril Howe Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 124
Eric Johnston Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 956
Graham Seeley Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 975

Clacton East

Electorate: 13221

Candidate Party Votes
Eleanor Gordon Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 70
Peter Halliday Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Norman Jacobs Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 477
Pierre Oxley - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1528
Sandy White Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1106
Brian Whitson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 77

Clacton North

Electorate: 13076

Candidate Party Votes
Sam Atkinson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 790
James Horsler Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 75
Anne Poonian Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 789
Harry Shearing Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 191
Mark Stephenson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 369
Andy Wood - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 929

Clacton West

Electorate: 12093

Candidate Party Votes
Chris Cotter Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1031
Paul Honeywood - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1251
Linda Jacobs Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 671
Christopher Keston Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 158
Clare Palmer Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 83
Ann Whitson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 85

Constable

Electorate: 14977

Candidate Party Votes
Roger Bamforth Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 387
Anne Brown - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2075
Carolyn Catney Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 303
Mark Cole Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1471
John Spademan Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 504

Drury

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Nick Cope Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1127
Mike Dale Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 527
Steve Ford Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 314
Sue Lissimore - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1957
John Pitts Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 951

Frinton & Walton

Electorate: 15536

Candidate Party Votes
Simon Ashley Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1588
Jo Hayes Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 81
Iris Johnson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1085
Rose Lawes Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 620
Howard Mettler Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 84
Michael Page - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2095

Great Baddow

Electorate: 15766

Candidate Party Votes
Jenny Chandler - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1440
Jeanette Howes Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1368
Richard Hyland Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 472
Darryl Newport Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 152
Chris Rycroft Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1191

Hadleigh

Electorate: 13776

Candidate Party Votes
Elena Black Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 130
Douglas Copping Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 250
Michael Dixon Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Joe Reeder Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 518
Jillian Reeves - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1846

Halstead

Electorate: 15279

Candidate Party Votes
Bernard Dearlove Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 164
Malcolm Fincken Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 891
Michael Ford Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1144
Stephen Hicks Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 198
Paul Hooks Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Joe Pike - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1597

Harwich

Electorate: 13437

Candidate Party Votes
Simon Banks Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 135
John Brown Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1138
Ricky Callender Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 892
Ivan Henderson - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 1722
Steven Henderson Community Representatives 204
Jack Robertson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 23
Robbie Spence Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 70

Hedingham

Electorate: 14382

Candidate Party Votes
Steve Bolter Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 361
Frank Ferguson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1096
David Finch - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2190
Tina Gentry Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Stephen Knight Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 579
Joyce Wells Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 225

Heybridge and Tollesbury

Electorate: 15990

Candidate Party Votes
Beverley Acevedo Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1202
Rodney Bass - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2300
Robert Graves Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 417
Richard Perry Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 230
Stevan Slodzik Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 822

Laindon Park and Fryerns

Electorate: 27982

Candidate Party Votes
William Archibald - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 2277
Thomas Beaney National Front 171
John Dornan Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 958
Francis Barnes-Challinor Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 215
Mark Ellis - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2175
Anne Fryatt Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 1980
Cheryl Gerrard Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 138
Dawn Holmes Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 116
Arnold Lutton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 187
David Murray Braintree and Witham Times: District council elections - TUSC Against Cuts manifesto Trade Unionist and Socialist Coalition 73
Pat Rackley Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Independent 119
Terri Sargent Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 784
David Sheppard Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1684

Maldon

Electorate: 14550

Candidate Party Votes
Mark Burmby Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 87
Janet Carden Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 470
Penny Channer - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1994
Madeline Diamond Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 574
Geoffrey Dickman Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1052

Maypole

Electorate: 14099

Candidate Party Votes
Lyn Barton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 933
Mike Hardy Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 475
Dave Harris - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 1665
Pam Nelson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 143
Raymond Tuttlebee Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 573

Mersea and Tiptree

Electorate: 14532

Candidate Party Votes
Rebecca Ager Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1134
Sue Bailey Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 216
Gill Collings Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 181
John Jowers - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1913
Audrey Spencer Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 629

Mile End and Highwoods

Electorate: 14871

Candidate Party Votes
Mary Bryan Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 180
Jennie Fisher Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 408
Benjamin Locker Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 888
Bill Rowley Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 725
Anne Turrell - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1417

Ongar and Rural

Electorate: 11888

Candidate Party Votes

Parsons Heath

Electorate: 13027

Candidate Party Votes
Bob Fisher Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 489
Theresa Higgins - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1259
Ron Levy Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 890
Charles McKay Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 609
Pat Rogers Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 192

Pitsea

Electorate: 31115

Candidate Party Votes
Andrew Ager Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2055
Keith Bobbin - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 2488
Freddie Gerrard-Abbott Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 205
Freddie Gerrard-Abbott Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 133
Sandra Hillier Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1257
Terry McBride Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1925
Melissa McGeorge Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 2181
Andrew Schrader Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1103
Ben Williams Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 167
Linda Williams Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 145

Rayleigh North

Electorate: 13298

Candidate Party Votes
Chris Black Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1037
David Dennis Bodimeade Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 258
Janet Lilian Davies Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 830
John Hayter Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo English Democrats 660
Malcom Maddocks - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1332

Rayleigh South

Electorate: 12915

Candidate Party Votes
John Christopher Flack Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Keith Anthony Gibbs - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1379
Cameron Scott Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 331
Pam Waldie Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 563

Rochford North

Electorate: 13199

Candidate Party Votes
Gerry Bolton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1236
Terry Cutmore - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1470
Allan Robert Davies Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 446
Deborah Taylor Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 296

Rochford South

Electorate: 12448

Candidate Party Votes
Jerry Gibson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 1005
Angela Marguerite Robinson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 89
Colin George Seagers - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1085
Peter James Van De Vyver Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 804

Rochford West

Electorate: 14076

Candidate Party Votes
Rachael Alice Broomfield Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 344
Ian Gale Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 74
Michael Hoy - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 1615
Cherry Young Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 878
Keith Henry Hudson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1279

Saffron Walden

Electorate: 16071

Candidate Party Votes

South Benfleet

Electorate: 13159

Candidate Party Votes
Alan Bayley - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1723
Terry Cooper Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 86
Philip Howell Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 35
Colin Riley Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1481
Brian Wilson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 787

South Woodham Ferrers

Electorate: 12790

Candidate Party Votes
Derek Barnett Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 289
Cliff Hammans Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 560
Norman Hume - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 893
Robert King Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Roberts Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Independent 757
Noel Sutcliffe Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 94

Southminster

Electorate: 17728

Candidate Party Votes
Bob Boyce - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1844
Tim Drain Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1805
Jonathan King Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 276
Leslie McDonald Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 643
Nathan Stone Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 68

Springfield

Electorate: 15702

Candidate Party Votes
Mike Mackrory - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1767
David Howell Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 519
Jeremy Jacobs Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 239
Jean Murray Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1463
Nicholas Tidman Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 991

Stansted

Electorate: 14856

Candidate Party Votes

Stanway and Pyefleet

Electorate: 14296

Candidate Party Votes
Kevin Bentley - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1723
Imelda Clancy Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 929
Walter Schwarz Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 247
Jessica Scott-Boutell Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 828
Robert Spademan Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 491

Stock

Electorate: 13874

Candidate Party Votes
Maurice Austin Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 355
Rachel Brunton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 171
Ian Grundy - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2067
Matt Klesel Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 177
Jesse Pryke Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1505

Tendring Rural East

Electorate: 14796

Candidate Party Votes
Dennis Cook Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 100
Mark Cossens Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 654
Andrew Erskine - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1552
Mark Morley-Souter Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 681
Michael Skeels Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1278
Chris Southall Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 176

Tendring Rural West

Electorate: 13583

Candidate Party Votes
Dennis Carr Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1141
Jim Clifton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Independent 128
Duncan Gordon Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 343
Carlo Guglielmi - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1515
David Oxley Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Tendring First 147
Rosemary Smith Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 72

Three Fields with Great Notley

Electorate: 12208

Candidate Party Votes
Susan Hoye Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 950
Derek Ray Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 149
Roger Walters - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1613
Juliet Walton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 462
Robert Wright Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 207

Thundersley

Electorate: 12324

Candidate Party Votes
Joe Cooke Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 635
Bill Dick Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1148
Dominic Graham Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 50
Jamie Huntman - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Paul Maylin Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 41
Geoff Robinson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Independent 185

Waltham Abbey

Electorate: 16473 Turnout: 67

Candidate Party Votes

Wickford Crouch

Electorate: 29765

Candidate Party Votes
Malcolm Buckley - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2881
Andrew Buxton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 765
Paul Downes Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2121
Albert Ede Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 790
Poppy Gerrard-Abbott Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 191
Nigel De Lecq Le Gresley - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2396
Philip Jenkins Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 171
Don Morris Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 2074
Steve Nice Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 137
Iris Pummell Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Independent 966
Karin Riedl Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 167

Witham Northern

Electorate: 14199

Candidate Party Votes
Peter Stone Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 38
James Abbott - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 1209
Phil Barlow Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 944
David Hodges Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1148
Michael Lager Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1120
David Toombs Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126

Witham Southern

Electorate: 15271

Candidate Party Votes
Celia Burne Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 932
Barry Fleet Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 227
Philip Hughes Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 244
Derrick Louis - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 1490
Leonard Perry Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo British National Party 54
Christopher Warner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 995

Wivenhoe St Andrew

Electorate: 13837

Candidate Party Votes
Shaun Boughton Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 383
Timothy Glover Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 248
Mo Metcalf-Fisher Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 562
Graham Tricker Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 599
Julie Young - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 1895

Abbey

Electorate: 16354

Candidate Party Votes
Margaret Fisher - Winner Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1273
Peter Lynn Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Green Party 467
Saimon Rashid Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Conservative 395
Harry Royle Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 786
Tyron Wilson Braintree and Witham Times: ElectionsModule Party Logo Labour 519

Buckhurst Hill and Loughton South

Electorate: 15860

Candidate Party Votes

Chigwell and Loughton Broadway

Electorate: 13547

Candidate Party Votes

Harlow North

Electorate: 16631

Candidate Party Votes

Harlow South East

Electorate: 15123

Candidate Party Votes

Dunmow

Electorate: 18256

Candidate Party Votes

Epping and Theydon Bois

Electorate: 13320

Candidate Party Votes

Harlow West

Electorate: 31113

Candidate Party Votes

North Weald and Nazeing

Electorate: 14188

Candidate Party Votes

Loughton Central

Electorate: 13838

Candidate Party Votes

Thaxted

Electorate: 13991

Candidate Party Votes

Keep in touch with local news

Sign up for email alerts

Most Popular

  • 1